Blog

Yarıyıl Tatilinde Öğrenci Ne Yapmalı


Yarıyılda öğrenciler ne yapmalı ? 

Tatiller yeni öğrenilmiş ve henüz pekişmemiş olan bilginin düşmanıdır. Derslerden uzak ve tekrar yapılmadan geçirilen 10-15 gün, bir dönem boyunca bütün öğrenilenlerin unutulup kaybolması için yeterli bir süre...

Milli eğitim bakanlığı bu dönem yeni bir uygulama başlattı ve tatilde öğrencilere ödev verilmemesini istedi (tavsiye etti). Gerçi birçok öğretmen damarlarına kadar islemiş ödev verme tutkusundan vazgeçmedi ve bir dönem öğrencileri meşgul edecek kadar ödev verdiler yine öğrencilerine. ( Verilen ödevleri keşke teker teker değerlendirebilse ve geri bildirim yapılabilse... ) 

Giriş kısmında da paylaştığım gibi kalıcı bilgi ve tatil birbirinden tamamen uzak kavramlar. Hem 15 gün hiç kitap defter açmadan ( bilgisayar, televizyon, telefon, oyun ile geçirilen 15 gün düşünün ) keyfine göre tatil yapacaksın hem de "benim hafızam çok zayıf, kolay kolay öğrenemiyorum, öğrendiklerimi hemen unutuyorum" diyeceksin. Eğer bir öğrenci tekrar yapmadan, çalışmadan  15 gün tatil yapar ve de öğrendiklerini unutmuyorsa demek ki bu öğrenci işi derste bitirmiş, konuyu özümsemiş... 

Sınavlarla dolu eğitim sistemimizde öğrencilerin başarılı olması için ( akademik başarı ) bilgiler düzenli olarak tekrar edilmeli ve sıcak tutulmalı. Ne kadar çok tekrar yapılır ve soru çözülürse o kadar başarılı sonuçlar elde edilir. 

Gelelim başlığımızın konusuna; tatilde öğrenciler ne yapmalı? 
- Kontrollü bir şekilde ve abartmadan oyun oynayabilir. ( oyunlar ev içerisinde değil de dışarıda arkadaşları ile birlikte oynanırsa daha iyi olur ) 
- Her gün mutlaka kitap okumalılar. ( okuldaki öğretmeni istediği için değil, kitap okumaya ihtiyacı olduğu için...) 
- Düzenli ders tekrarı yapıp unutulan kısımlar not alınmalı.
- Televizyon izlenebilir... ( sabahtan akşama değil ) 
Bu maddeler daha da artırılabilir ama yapılmaması gereken en önemli madde; 
TATİLİN TAMAMINI, KONTROLSÜZ VE PLANSIZ BİR ŞEKİLDE ÇOCUĞUNUZUN İNSİYATİFİNE B-I-R-A-K-M-A-Y-I-N ! 

Mehmet Aydın 
Bilge Kalem Eğitim ve Danışmanlık 
Matematik Öğretmeni