Blog

Yabancı Dile Çocukluktan Başlanmalı

Merhabalar,

İngilizce öğrenmeye ilkokul 1. sınıftan itibaren başlamış biri olarak gördüğüm faydalar anlatmakla bitmez. Özellikle ülkemiz genelinde yabancı dil bilen/ konuşan sayısı bu kadar azken, bunu değiştirmek için yabancı dilin çocukluktan öğrenilmeye başlanması taraftarıyım. Tüm dünyada en çok konuşulan dil olan İngilizce, yabancı dil öğrenimine başlamak için en uygun dil olarak bilinir.

Bilinçli ailelerin erken yaşta çocuklarını İngilizce'ye yönlendirmesi , ileride çocuğu özgüven sağlayacak ve başarısına katkı sunacaktır.

Ailemin yönlendirmesiye ilkokulda ingilizce öğrenmeye başladım. Temel ingilizce öğrenimim bittikten sonra ortaokulda Ted kolejine devam ettim. Burada verilen ingilizce eğitimi türkiye genelindeki okullarda verilen ingilizce düzeyinin çok üzerinde. Bu yıllarda ingilizce aşkım daha da arttı, hep ingilizce müzikler dinler, ingilizce kitaplar okurdum. Liseye geldiğimde kendimce iyice ilerletmiş olduğum ingilizce sayesinde internet üzerinde altyazı çevirmenliği yaparak cep harçlığımı çıkardım. Boş zamanlarımda şarkı ve altyazı çevirisi yapıyordum ve bu benim için büyük bir zevkti. Üniversiteye geçtiğimde ise kazandığım %100 ingilizce bölümün zorunlu olan 1 sene ingilizce hazırlık programını geçme sınavını ise hazırık bölümü okumadan başarılı olarak geçtim. Şimdi lisans bölümündeyim ve bu tutkumu çocuklarla devam ettirmek, onlara ingilizce temellerini eğlenerek atmak istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim