Blog

SÖMESTR ALARMI!

    Saygıdeğer veliler,

Hepinize merhaba! Sömestr dönemi boyunca size yardım etmek için buradayım.Tatiller, özellikle matematik dersinde can alıcı konulara geçilen bu aylarda, öğrencilerin performansını yükselten ya da düşüren en önemli zaman aralıklarıdır.Sınava hazırlık öğrencileri başta olmak üzere iyi değerlendirilen bu süreç önümüzdeki bahar döneminde okul içi genel başarılarını arttırabilir ve sınavlarında sıçrama yaptırabilir :)

Bu yazıyı çocuklarını herkesten çok seven ve düşünen, aslında tam da bu yüzden böyle bir eğitim maratonunda çocuğuna ne yapması gerektiğini kestiremeyen veliler için nacizane bir öneri maksadıyla ele alıyorum.

Öncelikle çocukların tatil psikolojilerini göz önünde bulundurunca öğretmen-veli işbirliğinin çok gerekli olduğunu göreceksiniz.Memleket şuanki eğitim sistemi sebebiyle ne yaptığını anlamaya fırsat bulamadan yıllardır dörtnala koşan öğrenciler, başarıya doyumsuz veli ve öğretmenler tarafından kaosa doğru gidiyor.Lütfen herkes nefes alsın.Bırakın çocuğunuzda nefes alsın.Bu koca bir tatil yatsın demek değil elbette. 

Tatilde dinlenmek ders çalışmamak demek değildir.Tatilde çalışmaya da dinlenmeye de yetecek vakit vardır.Sadece çocuğunuz buna inanmıyor.Çünkü zihnen çok yorgun.Onun buna inanmasını sağlamalısınız.

Öncelikle karneden ya da diğer sınav sonuçlarından bağımsız olarak ona nasıl gittiğini sorun.İletişim kurun.

"Nasılsın? Senin için bu dönem okul nasıl geçti?"diye sorun. Eğer durumdan o da memnun değilse "Yeterince çalıştığını,elinden geleni yaptığını düşünüyorsan benim için bir sorun yok sen de üzülmemelisin.Seninle gurur duyuyorum.Ama daha iyisini yapabileceğini ikimiz de biliyoruz."diyin.Ben şimdiye kadar çocuğuna inanan birinin umutlarının ya da emeklerinin boşa çıktığını görmedim :)

Tatilini nasıl geçirmek istediğini ona sorun.Çocuklar önüne dayattığınız hiçbir ders programını canı gönülden kabul etmez.Sesini çıkarmayanlar bile muhtemelen isteksiz olacakları için öğrenmeye zihnini tamamiyle açmayacaktır.Bu da öğrencinin ve bizim verim almamızı engeller.Onu yönlendirin ama dayatmayın. Kendisi çalışmak istediğini düşünürse, tatilde çok daha hızlı yol katedecektir.

Çocuklar ilk dönem ne kadar geride kalmış olurlarsa olsunlar, onları asla alışık olmadıkları düzeyde yoğun bir tempoya bir anda atmamalısınız.Onları sıkmadan ders durumlarını göz önünde bulundurarak uygun bir tempoyla çalışmaya başlatmak daha doğru olacaktır.Öncelikli amaç ilk dönem bilgilerini soru çözerek taze tutmak boşlukları tamamlamak,zayıf olduğu konularda bol egzersiz yaptırarak yanlışlarını azaltıp özgüvenini arttırmak olmalıdır.Düzenli bir plan program yapıldığında ve eğlenecek zamanı da kalınca çocuklar tatilde çalışmaktan sıkılmayacaktır.

Önce ders sevdirilmelidir.Bunu da hayran oldukları rol modelleri, yani çoğunlukla sevdiği öğretmenler yapabilir.Öğretmeni ile kimyası tutmayan, bu yüzden dersi dinlemeyen,anlamayan ve yapamayan çocuklarınıza kızmayın.Önce bu sorunu çözmeye çalışın,ona alternatif öğretmenler sunun.Aslında biz tam da bu yüzden buradayız.Öğrencilerin özel ders takviyesiyle daha başarılı olmalarının temel sebebi onun bizimle okuldaki öğretmenleriyle kuramadığı bir bağ kurması, bizim onu anladığımızı ona inandığımızı düşünmesidir.Başarı hemen ardından gelir :) Bu tatilde çocuğunuza alternatif şanslar tanıyın,birlikte tanıyalım.                                                                                                                                         Her şeyden önce öğrencilerimizin güzel bir tatil geçirmesi dileğimle..

                                                                                       Mutlu kalın!