Blog

Öğretmenler sadece a , b , c, d , e harflerini mi öğretir ?

Bir öğrenciye, onu okulda başarılı yapan şeyin ne olduğunu sorduğunuzda, size muhteşem yeni bir kitap ya da harika bir eğitim film serisinden bahsetmeyecektir. Alacağınız yanıt çoğunlukla şu olacaktır: “Hep öğretmenim XX sayesinde. Çünkü o benden hiç vazgeçmedi.”  

Çocukların başarılı bir eğitimden alıp hayatlarına taşıdıkları şey, genellikle kendilerine ve yaptıklarına tutku ve ilham aşılayan bir öğretmenle kurdukları ilişkide yatar.

Bir  öğrenciye dersi  anlatırken  sadece ders kavramı üzerinde  durmayıp ona  sevgiyi de aşılamalı öğrenci ile  aradaki  iletişimsel bağı  kuvvetlendirmeli  ona  bir öğretmen   , bir abi  , bir  abla  olmalı  aynı zamanda ...   

Başarılı  bir  öğretmen  öğrencisine  sadece  ;  a,b,c,d,e  vs  harflerınden olusan  kavramları anlatmaz  , aynı zamanda  öğrencilerini ne zaman dınleyıp  ne zaman  görmezden gerektiğini  bilmeli  ona  hayatı da   genel  hatları ile  aktarmalıdır  . Bir öğretmen  öğrencisinin  başarılı olmasını  istiyorsa aynı zamanda kendısı  de  riskleri  almalıdır  .  

 Peki  nedir  bir  öğretmeni sadece dersını anlatan bır obje olmaktan cıkarıp  aynı zamanda onu bır abla  abı  kısacası  basogretmen yapan sey? 

Cevabını merak mı edıyorsunuz  ?  Onu  basarılı kılan  sadece ders anlatan bır obje olmaktan cıkaran sey ;  sevgısı  ,  sefkati,  kendısınden cok ogrencısını  düşünmesi  , iletişimsel   gucu ,  öğrencisi ile  arasındaki bağı ,  yaptığı işi sevgi ile  yapması  ve  zevk alması , öğrencısının  ıhtıyacına  adapte olması , öğrencısıne duygusal destek olması ,dersın eglencelı  gecmesını saglaması  ve kendı alanında uzman olması ..

Sonuç olarak denilenebilir ki ;  öğretmenlık sadece  dersı anlatan bır  meslekı kavram değil   sevgısını,   askını  , sefkatını  a,b,c,d,e  harflerı ıle  yoğurmuş  bir   mücevherdir .