Blog

Öğrencilerle samimi olmak ama o ince çizgiyi kaçırmamak

4 yıl öncesine kadar öğretmenlik yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Ama bu son 4 yıldır,evet beni çoğu zaman yoran ama bir o kadar da mutlu eden, kafamı dağıtan bir meslek olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Belki de bu mesleği sevmemin en büyük sebebi kendim gibi öğrencilerim olsun,benim yolumdan gitsinler hayalidir ve tabii ki de çocukları çok seviyor olmam da büyük bir etkendir. Çünkü hem okumanın, hem okutmanın zor olduğu ve artık hiçbir şeyin değerinin kalmadığı şu zamanlarda biz öğretmenlere fazlasıyla görev düşüyor.
Çocukların bir bilim öğrenmeden önce insan kavramını öğrenmelerinin,insanlığı öğrendiklerinde ise iyi bir nesil yetişeceğinin inancındayım ve bu inancımı yerine getirmek içinde  4 yıldır öğrencilerimle yeri geldi yasemin abla oldum yeri geldi arkadaş oldum.Bundan da inanılmaz mutluluk duyuyorum.Her zaman karşımızdakinin öğrenciden ziyade bir insan hatta iyi insan olduğunu düşünerek davranırsak emin olun bunun karşılığını verdiğiniz bilimle de alıyorsunuz. Çünkü bir öğrenciyle iletişiminizi, aradaki saygı boyutunu kaybetmeden sağlarsanız öğrenciniz sizi sever, sayar ve o dersi de sever emin olun.İnsan sevdiği şeyden de başarılı olur elbet.
Kendimden örnek verecek olursam lisedeki edebiyat öğretmenim ,bana her zaman bir abla bir anne gibi yaklaştı ve bana her zaman değerli bir insan olduğumu hissettirdi. Ben sözel derslerin hiçbirini sevmezsek bir edebiyat sever oldum tabii ki bu notlarımı da fazlasıyla etkiledi vee hala da edebiyatı takip etmekten vazgecmedim hala da sevmekteyim.Yani şöyle ki biz öğretmenler 40-50 dakikalık ders zamanı dilimlerinde direkt ders anlatımına girmektense öncelikle karşımızdaki öğrencimizi tanımalı,onu anlamalı,onu dinlemeli bizimle iletişime geçmesinin rahatlığını öğrencimize vermeliyiz, tabii ki yazımın başlığında da bahsettiğim gibi o ince çizgiyi,hayattaki en mühim olan şey yani SAYGI boyutunu kaçırmadan bunu sağlamalıyız ve böylelikle toplumumuza,geleceğimize daha sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz. 

 

Sevgiyle kalın 												</div>

											</article>
											

										
																											
							
						</div>
						<!-- /Widget :: YAZILAR -->
						

												<aside class=


Blog Hakkında

Blog sayfamızda üniversiteli öğretmenlerin paylaşmış oldukları makaleler yer almaktadır.

En Çok Okunanlar