Blog

HANGİ branştan özel ders almalı, ya da özel ders şart mı

Başıma gelen bir hadiseyi anlatayım. Bir aile kızına matematikten özel ders aldırmak istiyor neyse bana ulaştılar evlerine davet ettiler. . Ben genelde öğrencinin zayıf ve güçlü yönlerini çözmek için birkaç eğlenceli soru sorarım "sana %10 ihtimalle 90 lira verilmesini mi kabul edersin %90 ihtimalle 10 lira verilmesini mi" tarzında öğrencinin muhakeme yeteneğini sınayan sorular. Neyse baktım ki çocuğun matematiği çok iyi derecede ama ygs puanlarını sordum olması gerekenden düşük. Melis sen kaç net yapıyorsun matematikten*

"33-35 hocam."

Sınava kalmış 2-3 hafta aile istiyor ki çocuk matematik netini yükseltsin oysa Melis Türkçe  den 20 net civarlarında geziyor. Ben sabahtan aksama kadar Melis e matematik anlatsam ekstra 2 soru daha yapar o da az bir puan ekler. Oysa biz ne yaptık... Melis le hiç matematik çalışmadık, onu Türkçe, Fen ve Sosyal bilgiler alanında boostladık. Ve  genel netinde 15-17 artış oldu. 35 Matematik netini 37 yapmak çok uğraş gerektirir fakat biz normal bir çalışmayla Melis in 15 net fazla yapmasını sağladık ve puanlarını yukarı çektik. İşin en ilginci o vakte kadar da dersane öğretmenleri, okulundaki öğretmenler vesaire hiç söylememiş bunu, yönlendirmemiş çocuğu veya aileyi. Aile zannediyor ki Melis 2 net fazla matematik yaparsa puanları daha çok artacak. Sonu güzel bitti ama birçok öğrenci derenin karşısına yüzerek geçileceğini zannediyor, oysa ki yanıbaşında hazır kurulu bir köprü var, farkında değil. O yüzden çalışmaktan ziyade neyi nasıl neden çalışmak gerektiği sorgulanmalı.

Diyeceğim o ki mühendislik isteyen bir öğrencinin Matematiği 30 larda gezerken matematik çalışması anlamsız olabilir. "Ben sayısal öğrencisiyim, sosyal bilgiler yapmıyorum." dememeli mesela. Birisinin o öğrenciye 30 sosyal yapmasının 15 MATEMATİK netine eş değer olacağını söylemeli. Üniversiteler en yüksek matematik netini yapanı alacağız demiyor, en yüksek puanlı kişiyi alacağız diyor. Oyunu kuralına göre oynamak lazım.

 

                                                                                                                      Anıl ÖZDİNER