Blog

Disleksi Nedir, Ne Yapmak Gerekir?

Disleksi; bireylerin hayati ve akademik yaşantılarında dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında zorluklar oluşturan bir öğrenme bozukluğudur.

İlkokula başlarken bazı çocuklarda eğitim alabilecek altyapı oluşturulamadığı için zeka düzeyleri ile pekte bağlantılı olmayacak şekilde okuyamazlar,yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler.  

Disleksi bireyi hayattan koparan bir hastalık mıdır? Birey kendini tanır ve çevresindekiler de destek verirse disleksi bazen bir avantaj olabilir. Disleksi çoğu zaman zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen disleksik birey farkedilmeyebilir. Disleksik bireylerin zeka düzeyleri  düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Belki şaşıracaksınız ama disleksik olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılar vardır, örneğin; Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse...

                   

Disleksi’li çocuklarda dikkat dağınıklığı da genelde gözlemlenmektedir. Küçük yaşta disleksik olduğu farkedilen çocuklar, bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir ve sürekli desteklenmelidir. Bu çocuklar özel durumları sebebiyle farklıdır. Çocuğun algılayış durumuna gore sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmeli ve asla “sen aptalsın, anlamak istemiyorsun, istesen anlarsın” gibi sözlere muhatap edilmemelidir. Disleksik öğrenciler genelde sınav sorularını hızlı okuyamadaıkları için başarılı bir akademik hayatları olmaz. Fakat sıradışı birçok şey dileksi hastalığı olan bireyler tarafından gerçekleştirilmesi muhtemeldir.

 

Bir yakınınızda veya çocuğunuzda disleksi olduğunu düşünüyorsanız “Her Çocuk Özeldir” filmini izlemenizi ve Disleksi Derneği ile iletişime geçmenizi tavisye ediyoruz.