Blog

BİYOLOJİ DERSİ NEDEN SEVİLMEZ?

Hepimizin bildiği gibi biyoloji dersi Türkiye’de sevilmeyen ders olarak görülmektir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi bu dersi çalışırken neden ve niçin sorularını sormamaktır. En basit örnekle açıklayacak olursak; “vitaminler organiktir fakat enerji vermez” diyoruz derslerimizde.  Bunu bu şekilde kafamıza kazımaya çalışırsak bize eziyet olur ve dersten soğuruz, fakat vitaminler solunumla parçalanamadığı için enerji açığa çıkaramayız desek; nedenini de bildiğimiz için bu ders en azından biraz daha zevkli hale gelebilir. Bu olayların nedenlerini öğrenebilmek için de öğretmenlerimizden yardım alabilirsiniz.

Biyoloji dersinin diğer sevilmeme nedenlerinden biri de maalesef eğitim kurumlarımızda laboratuvarların eksik olmasıdır. Biyolojideki bir olayı ya da bir mekanizmayı bizzat görürsek ya da gerçekleşen olaya şahit olursak bunu kolay kolay unutmayız; aynı zamanda ders de sıkıcılıktan uzaklaşmış olur. Bunun eksikliğini kapatmak için elimizden geldiği kadar videolardan faydalanabiliriz.

Biyoloji dersini sevebilmemiz için kısacası ezberden uzak olmak, anlamadığımız herşeyi sorgulamak ve olabildiğince görsel öğelerden faydalanmak gerekir. Herkese başarılı bir yıl dilerim…

 Onur SARSAR

 Biyoloji  Öğretmeni